Електромагнітні замки

Для несанкціонованого доступу в приміщення давно вже придумали такий пристрій як замок. Замок електромагнітний — одна з різновидів цього сімейства пристроїв. Він має високу надійність, що не сприйнятливістю до агресивних середовищ, стійкістю до перепадів температур, що за умов експлуатації в нашій країні важливо.

У конструкції такого замку відсутні деталі, що труться. Це підвищує його зносостійкість і робить його мало не єдиним рішенням для дверей, які стоять на об’єктах з великою прохідністю (навчальні заклади, заводи). Електромагнітний замок — відмінний варіант для дверей на пожежних і запасний виходах. Тому що, в разі евакуації легко відкриється натисканням кнопки або відкриється сам при знеструмленні будівлі. Такий замок неможливо відкрити за допомогою відмички.

Види електромагнітних замків

Діляться електромагнітні замки по типу роботи на дві групи: утримують і зсувні. У утримують електромагнітних замках якір працює на відрив, в зсувних — в поперечному перерізі, на зрушення. І ті й інші найчастіше маркуються позначенням «ml». Після цього позначення, через тире, йде позначення зусилля на відрив в кілограмах. Наприклад, замок електромагнітний ML-100K. Розшифровується як електромагнітний замок із зусиллям на відрив 100 кг.

По управлінню замки діляться на: керовані з електронікою і без електроніки. У другому випадку двері відкриваються просто натисканням кнопки і фіксується при закриванні. Якщо використовується електроніка, то це може бути датчик Холла або магнітоконтактні датчики (геркони). В одному замку можуть бути всі види управління і контролю.

Утримують електромагнітні замки

Утримує електромагнітний замок (ml) зазвичай накладної (виняток, вузький замок). Може бути встановлений знизу, збоку або, що частіше за все, зверху двері. Це не зовсім зручно, оскільки накладка зменшує дверний проріз. Крім того, спроба відкрити двері зафіксовану, наприклад, тільки зверху, може привести до деформації двері.

Вузький електромагнітний замок на двері так само може бути встановлений в будь-якому місці, але ставиться, зазвичай посередині. Він не зменшує дверний отвір, тому що виразний. Але він має обмеження по установці. Оскільки робоча поверхня якоря не зможе протистояти великому зусиллю. Тому він ставиться в тонких дверцятах, де застосування великого зусилля виключено: двері меблів, вітрин, пожежних шаф, люків, технологічних заглушок і т.д. Втім, для посилення ефекту можуть бути встановлені кілька замків, з одним управлінням.

Зсувні електромагнітні замки

Зсувний електромагнітний замок зазвичай виразний. Тому такий електромагнітний замок двері встановлюється, зазвичай, в середині. Він, як і вузький замок, не загороджує дверний проріз. Електромагніт в ньому працює не безпосередньо, як в утримує, а на зрушення язичка, який і замикає двері.

Електромагнітні замки з вбудованими датчиками

Датчики Холла и магнитоконтактные датчики имеют разное назначение. Датчики Холла контролируют срабатывание замка, а магнитоконтактные – закрытие двери.

Датчик Холла реагирует на магнитное поле. Таким датчиком обычно является микросхема Холла с цифровым выходом. Поскольку она имеет только два положения (1 или 0), то и контролирующее напряжение на выходе либо есть, либо нет. Нагрузкой в таких схемах служит малогабаритное герконовое реле. Оно срабатывает, когда повышается магнитное поле (замок закрыт) и отключается, когда оно понижается. Удобно то, что датчик находится в теле электромагнитного замка на двери. И определить снаружи есть там датчик Холла или нет невозможно.

Магнітоконтакнтий датчик (геркон) контролює стан дверей. Працює він автономно, незалежно від роботи замка або датчика Холла. На відміну від датчика Холла йому не потрібно харчування, він пасивний датчик. Зручний він тим, що може ставитися як разом з електромагнітним замком (простіше), так і окремо.

Принцип роботи Заснований на спрацьовуванні (заміканні) геркона в магнітному полі. Геркон винен перебуваті в одвірка, а, навпаки, в двері винен буті Постійний магніт, орієнтований по відношенню до геркона. Коли двері закриті, геркон, перебуваючих під дією магнітного поля, замкнутого. Коли двері відкрілі, магнітне поле «пішло», геркон розімкнувся.

Обидва датчика можуть використовувати свої вільні контакти для включення в будь-яку керуючу, контролюючу або охоронну систему. Можуть використовуватися як разом, так і окремо. Крім того, датчик Холла може сигналізувати про зменшення сили тяжіння і необхідності профілактики.

Питання монтажу

У обох видів електромагнітних замків є свої плюси і мінуси. У тому числі і по монтажу. Установка накладного замку простіше, ніж врізного, тому що ставиться він зовні. Не потрібно висвердлюють, видовбувати порожнину ні в косяку, ні в двері, для установки замку. Установка електромагнітного замка починається з розмітки. Потрібно визначити оптимальне розташування замку.

Як вже було сказано, найчастіше, накладної замок ставлять зверху. Пояснюється це тим, що він закриває частину дверного отвору, і встановлений в іншому місці буде заважати проходу.

Сначала наклеивается, входящая в комплект, наклейка с разметкой на косяк в том, месте, где будет устанавливаться замок. По ней сверлятся отверстия под крепление. Затем устанавливается накладка, подводятся провода и подсоединяются, крепится сам замок. Потом на двери, напротив замка устанавливается якорь. Крепление якоря рассчитано таким образом, чтобы удерживать дверь под нагрузкой, на которую рассчитан электромагнитный замок. Часто для этого крепление проходит через дверь насквозь и закрепляется с обратной стороны гайками.

Перед установкой врезного сдвижного замка нужно убедиться, что зазор между дверью и косяком в том месте, где будет установлен замок, достаточно маленькое. Язычок замка должен его перекрывать полностью. Кроме этого, врезные замки очень требовательны в плане совпадений замка в косяке и запорной планки на двери. Отклонение в любом направлении (вверх-вниз, вправо-влево, вперёд-назад) может привести к тому, что «электромагнитный замок» не будет блокировать дверь.

Для того чтобы обеспечить необходимую точность, в комплект замка входят специальные регулирующие пластины, замок и запорная планка оборудованы регулирующими винтами. Это сделано на случай, если уже в процессе эксплуатации произойдёт деформация двери, движение стенки, перекос косяка. Эти регулирующие элементы позволят поправить положение замка и запорной пластины таким образом, чтобы блокировка двери происходила.

Підключення електромагнітного замка

При подключении электромагнитного замка имеет значение, каким из двух вариантов он управляется: со встроенным контролером или без электроники. Во втором случае схема подключения будет очень простой (рис. 1). Она состоит из катушки электромагнита L, на которую подаётся напряжение U и кнопки замыкания цепи S. Но в таком случае управление дверью будет осуществляться только одной кнопкой.

Набагато складніше схема підключення електромагнітного замка, керованого електронним контролером. Контролер може бути зовнішнім і внутрішнім. Наявність контролера дозволяє використовувати Proxy карти, ключі Touch Memory та інші подібні засоби індивідуального відкривання дверей. Зверніть увагу, що кнопка «вихід» (рис. 2) повинна бути розімкнути в нормальному положенні. Контролер в цьому випадку зберігає інформацію про електронні ідентифікатори.